30 Ocak 2009 Cuma

"Moanin'"

Blogun ilk haftasında caz tarihinin en iyi şarkılarından oluşan bir liste oluşturmak istedim, ancak böyle bir liste oluşturmaya çalışmanın beyhude bir çaba olduğunu gördüm. Bu nedenle Blue Note "A Story of Jazz" seçkisinin ilk CD'sini kullanmaya karar vedim. Jazz tarihini kapsamaktan uzak olsa da seçilen şarkıların her birinin mükemmelliği ve performansların ustalığı tartışılmaz sanırım.
Moanin''de Art Blakey'e Benny Golson (t. saxophone), Lee Morgan (trumpet), Bobby Timmons (piano) ve Jymie Merritt (bass)'ten oluşan The Jazz Messengers eşlik ediyor.

"If you simply can only have one Art Blakey and the Jazz Messengers disc (and why would you stop there?), it absolutely must be MOANIN'. This 1958 Blue Note date is the cream of the early Messengers' studio sessions. The group of this period featured the wailing Lee Morgan (trumpet), the swinging Benny Golson (sax) and the soulful Bobby Timmons (piano) with longtime bassist Jymie Merritt by Blakey's side. All of the pieces fell into place here to create one of the most hard-swinging, blues-inflected records in jazz history." cduniverse.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder